poniedziałek, 3 czerwca 2013

ŚwiniobicieW okresie przedświątecznym cały kraj, niczym jedno wielkie targowisko, handlował świniami. Prowadzano te zwierzęta na sznurkach przywiązanych do tylniej nogi (ze świńskiej głowy pozbawionej szyi sznurek zsuwałby się bez przeszkód). W miastach świnie stały przywiązane do trzepaków lub, co było następnym aktem świńskiego dramatu, wisiały na owych trzepakach głową w dół, obficie brocząc krwią. 


W ciasnych uliczkach Szighiszoary, między średniowiecznymi kamienicami, na ponad stuletnim bruku, rozpłatana świnia nie robiła na nikim, poza mną, większego wrażenia.
Rumuni to ludzie szczerzy i gościnni, bardziej niż inne ludy, o których wygłasza się podobne opinie. Podobało mi się to w czerwcu, kiedy częstowano mnie czereśniami, gorzej było w grudniu, gdy owoców nie stało. Oprawiający świnię w rowie, tuż przy ruchliwej szosie, wieśniacy  poczęstowali mnie tym, co uważali za najlepsze. Z leżącej martwej świni wycieli kawałek ogolonej skóry, posolili, zwinęli w rurkę (jak tą z kremem) i przekonując, że jest to bardzo dobre, zajadali ochoczo, zachęcając mnie bym robił to samo. Wszystko odbywało się według od setek lat ustalonego porządku, w zgodzie z naturą, bez interwencji osób trzecich, dajmy na to weterynarza. Poczęstunek miał miejsce w okolicach miasta Bakau, na drodze do Braszowa i Bukaresztu. O tym, co przydarzyło mi się w tym mieście, do dzisiaj myślę z niepokojem.

Michał KruszonaRumunia. Podróże w poszukiwaniu diabła”

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz