poniedziałek, 29 września 2014

Mufinki piernikowe z kremem serowo - miodowym

Choć nie jestem fanką pierników, to muszę przyznać, że mufinki piernikowe są wyjątkiem. Wilgotne, korzenne ciasto z porcją kremu serowo - miodowego, smakuje obłędnie.

 
 
 

Serowe kulki deserowe

Serowe kulki można przygotować w dosłownie  kilka minut, obtaczać je można w orzechach, kakao, cynamonie, wiórkach kokosowych, kolorowych drażetkach itp. Do środka możecie włożyć orzechy, daktyle, czekoladki. Gotowe kulki można położyć na talerzu lub nadziać na wykałaczki i utykać np. w połówce jabłka.

 
 

Dyniowe frytki z sosem serowym z brandy

Z wielką satysfakcją zamieniłam tradycyjne frytki ziemniaczane na frytki z dyni pieczone w piekarniku. Smaczne,  zdrowe  i oryginalne. Do tego ulubiony sos np. serowy z brandy i mamy przepyszną przekąskę.
  
 

sobota, 27 września 2014

Smażone skórki ziemniaczane z nadzieniem

Oto moja wariacja na temat tradycyjnej, wielkopolskiej potrawy tzw. pyry z gzikiem.  Są ziemniaki i jest serek, jednak wykonanie i sposób podania absolutnie inny. Chrupkość ziemniaczanej skórki (niczym frytki) fantastycznie współgra ze świeżym farszem z serka, oleju rydzowego, cebulki i ogórka.


czwartek, 25 września 2014

Ofenschlupfer figowo - serowy

Parę lat temu dostałam od mojej koleżanki,  mieszkającej w Monachium, przepis na typowo niemiecki deser. Zapewniała mnie,  że jest pyszny a zarazem prosty w przygotowaniu. Gdy zrobiłam i spróbowałam mojego pierwszego ofenschlupferka (przepis tutaj) to.... wylądowałam w niebie. Nieziemsko pyszny deser podawany na ciepło, przygotowany z bułki blecznej, jabłek i kilku innych dodatków, które sprawiają, że deser naprawdę jest wart wypróbowania. Dziś postanowiłam złamać tradycyjny przepis i zamiast jabłek dodałam figi, a zamiast śmietanki serek Almette. Deser jest przesmaczny i bardzo syty.
 
 

niedziela, 21 września 2014

Litewski chlebek z farszem z serka i suszonych pomidorów

Czy często zdarza się Wam, że w domu macie tylko chleb, ale brak pomysłu i produktów na przygotowanie  kanapki? Moja propozycja przygotowania domowego chleba z farszem  z serka śmietankowego i suszonych pomidorów sprawi, że nie będziecie już mieć podobnych dylematów, gdyż chlebek ten smakuje wyśmienicie bez żadnej, zbędnej oprawy. Mówię Wam pycha.



sobota, 20 września 2014

Sałatka z brokułu i zupkek chińskich

Nie znoszę chińskich zupek, jednak muszę przyznać, że są wyjątkowo wygodnym i smacznym składnikiem sałatek. Wygodnym bo nie trzeba ich gotować, wystarczy że "opiją się" majonezem lub sosem sałatkowym i błyskawicznie miękną. Do takiej sałatki można dodać przeróżne składniki. Ja tym razem dodałam brokuł.


piątek, 19 września 2014

Salceson gruszkowy

Jeżeli lubicie wilgotne ciasta, to ten przepis jest tym czego szukacie. Gruszki w cieście pełnią funkcje smakowe jak i nawilżające. Zamiast gruszek oczywiście możecie użyć jabłek.






czwartek, 18 września 2014

Roladki z grillowanego bakłażana z pastą orzechową

Zapewne znacie roladki z bakłażana z "czymś" w środku, ale czy próbowaliście masy orzechowej z serkiem? Mocno zmielone orzechy z natką pietruszki i dodatkiem sera zaskakują ciekawym i oryginalnym smakiem. Polecam.




środa, 17 września 2014

Kulki serowo - pietruszkowe z żurawiną


Kuleczki to efekt mojej kulinarnej improwizacji, a jak wiemy z takimi improwizacjami to różnie bywa, jednak ta okazała się moim niemałym sukcesem. Pietruszkowych kulek nie powstydziłby się nie jeden znakomity kucharz. Kto jadł pieczoną pietruszę, ten wie, jak fantastycznie zmienia swój pietruszkowy smak na słodkie klimaty. Tak więc taką upieczoną, słodką pietruszkę połączyłam z serkiem śmietankowym Almette, w sercu kulki wylądowała suszona żurawina. Usmażona kulka ma chrupiącą skórkę, która swoją chrupkość zachowuje nawet po wystudzeniu. Słodki smak ciasta ciekawie komponuje się z kwaskową żurawiną, dając nam naprawdę pyszne danie główne lub małą przystawkę.



 

wtorek, 16 września 2014

Koktajl serowy z jagodami goji

Od jakiegoś czasu intrygowały mnie jagody goji, tyle się ostatnio mówi i pisze o ich zdrowotnych właściwościach. Prowadząc blog, a nie laboratorium niestety nie wypowiem się w tym temacie, jednakże postanowiłam zakupić suszone owoce i jakoś je przetworzyć. Jagody swym smakiem nie zachwycają, są raczej nijakie. Jednak po namoczeniu odzyskują swoją świeżość i delikatny słodkawy aromat i to właśnie ta postać zainspirowała mnie do przygotowania serowego koktajlu z jagodami goji - idealne lekkie śniadanie!


poniedziałek, 15 września 2014

Krem z awocado z łososiem

Nie wiem za co tak uwielbiam awokado, przecież jego subtelny smak jest prawie niewyczuwalny i trudno go określić, można nawet rzec, że jest nijaki. Może za masłową i treściwą  konsystencje? Tak czy inaczej kocham awokado i od czasu do czasu lubię poeksperymentować z tymże owocem. Tym razem połączyłam go z serkiem śmietankowym Almette z dodatkiem łososia. Wyszła pyszna i całkiem syta przystawka.


sobota, 13 września 2014

Króliczki z pomidorów - dekoracja potraw

Ostatnimi czasy zaniedbała trochę temat dekoracji potraw, dlatego dziś sympatyczne króliczki. Wystarczą nam podłużne pomidorki, którym w pozycji leżącej ścinamy kawałek z którego wycinamy uszy. Na głowie króliczków nacinamy skórkę i wkładamy uszy. Oczy robimy z ziela angielskiego albo z ziarenek pieprzu. Więcej dekoracji znajdziesz tutaj.
 
 

piątek, 12 września 2014

Miodowe buraczki przekładane serkiem z dodatkiem świeżego chrzanu

Dziś chciałabym ocalić od zapomnienia buraczki. Często zachwycamy się egzotycznymi warzywami zapominając, że na naszym ogródku lub straganie mamy tak wspaniałe warzywa, a buraczki z długą listą swych dobrodziejstw z pewnością do takich należą. Z dzieciństwa buraczki zapamiętałam jako nieestetyczną, aczkolwiek dobrą papkę, podawaną do kaczki i pyz. Dziś buraczki na moim stole prezentują się nieco lepiej ;-).




czwartek, 11 września 2014

Kotlety z sowy (kanii)

Jeżeli można lubić jesień, to z pewnością za sowy - czyli grzybowe kanie. Opanierowane i usmażone są nie lada rarytasem. Można je znaleźć w lesie lub kupić na pobliskim straganie. Wegetarianom mogą zastąpić kotlet schabowy ;-)


Grzyby należy dokładnie umyć, osuszyć, posolić i popieprzyć.  Następnie panierować w jajku, mące i bułce tartej i smażyć na tłuszczu o obu stron. 
 

środa, 10 września 2014

Mix frytek z dyni, buraczków i topinambura z sosem serowo-czosnkowym

Któż z nas nie lubi frytek? A kto ma wyrzuty sumienia po zjedzeniu tradycyjnych ziemniaczanych, często ociekających niezdrowym tłuszczem? Ja mam, dlatego proponuję małą i zdrową zamianę, a co najważniejsze absolutnie przepyszną. Zakochałam się w frytkach z dyni i buraczków, w topionamburze trochę mniej, ale słyszę, że wielu osobom bardzo smakuje. Frytki podaję z sosem czosnkowym na bazie serka śmietankowego i jogurtu. Pycha ;-)


wtorek, 9 września 2014

Banany zapiekane z pijanym serkiem

Oto moja improwizacja na temat bananów, podanych w miodowej glazurze z orzechami laskowymi, serkiem Almette z domieszką rumu i miodu,  wszystko razem zapiekane i podane na ciepło. Deser idealny na nadchodzące jesienne chłody.
 
 

Ciasto wiśniowo - bydyniowe z kremówką

To ciasto można przygotować o każdej porze roku, wystarczy wyjąć z zamrażalnika mrożone owoce lub je zakupić. Do tego budyń, galaretka, kremówka i wiśniowa pychotka gotowa!
 


sobota, 6 września 2014

Ciasto gruszkowe w aromatycznym syropie

Gruszka to dla mnie symbol kończącego się lata... niestety. Pękate i słodkie wylądowały w mym babkowym cieście, otulone aromatycznym syropem.



Kwiat z suszonej skórki pomidora - dekoracja


Jeżeli przed spożyciem pomidora, zalewacie go wrzątkiem aby ściągnąć skórkę, to proponuję aby takiej skórki nie wyrzucać. Wystarczy ją wysuszyć w piekarniku, lub po prostu pozostawić ją na talerzyku przez kilka dni do wyschnięcia. Suszoną skórkę można przechowywać całą zimę, a potem ułożyć z niej kwiatka, będącego dekoracją potraw.



piątek, 5 września 2014

Mini serniczki dyniowe

Choć moje serniczki wyglądają jak plastikowa zabawka, to zapewniam was, że takową nie są. Dobrze, że udało mi się je szybko sfotografować, gdyż po chwili po serniczkach zostało tylko pyszne wspomnienie.


 

czwartek, 4 września 2014

Bliny żmudzkie

Wakacje jak zawsze oprócz wskazanego wypoczynku i relaksu, pozwoliły mi poznać nowe regionalne smaki. Tym razem była to regionalna kuchnia Suwalszczyzny - tłusta, syta i dobra, bardzo dobra. Szczególnie polubiłam kartacze, kiszki ziemniaczane i bliny żmudzkie. Te ostatnie smakowały mi najbardziej, dlatego długo nie zwlekałam z ich przygotowaniem. Nie miałam problemu aby poszukać przepisu w Internecie. Zdziwiły mnie jednak proporcje, gdyż wszystkie przepisy podawały 400 g mięsa i 1 kg ziemniaków. Na taką ilość mięsa, ziemniaków było stanowczo za mało i musiałam ich dogotować. Z podanych poniżej przeze mnie proporcji usmażyłam 18 blinów.

 
 

wtorek, 2 września 2014

Pieczona dynia Hokkaido w ziołach

Gdy wyruszyłam do Tesco po moja ulubioną dynię piżmową trochę byłam zawiedziona, że takowej nie znalazłam. Pocieszeniem miała być drewniana skrzynia wypełniona po brzegi innymi odmianami dyni. Od kolorów i kształtów aż kręciło się w głowie. Mój wybór padł na małą, okrągłą czerwoną dynię Hokkaido. No i chyba lepiej wybrać nie mogłam.  Takiej dyni to ja jeszcze nie znałam i nie jadłam! Słodka, delikatna, masłowa, po upieczeniu zachowuje zwartą konsystencje. Rewelacja!!!


 
Dynie pokroić w cząstki bez obierania ze skórki, polać oliwą, posolić i posypać ziołami prowansalskimi, piec w temperaturze 170 stopni do miękkości, czyli około 20-25 minut.